LYS sonuçları ne zaman açıklanacak 2017? ÖSYM'den resmi açıklama

LYS sınavında artık sona gelindi. Milyonlarca öğrenci ve aile 2017 LYS sınav sonuçlarını merakla bekliyor. ÖSYM LYS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili resmi bilgiyi daha önceden de duyurmuştu. Detaylar haberimizde... - Diğer

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak 2017? ÖSYM'den resmi açıklama

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusu LYS'ye giren milyonlarca aday ve aileleri tarafından merak ediliyor. ÖSYM tarafından günler öncesinden LYS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli olmuştu. LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından artık tercih maratonu başlayacak. LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını bu haberden öğrenebilirsiniz. Ayrıca kısa süre önce LYS tercih kılavuzu açıklanmıştı. Tercih kılavuzunu da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz...
 

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?


Üniversite eğitimine dört yıllık devam etmek isteyenlerin girdiği LYS sınav sonuçları ise 11 Temmuz 2017 tarihinde açıklanacak.

LYS TERCİH KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN...

LYS sınav sonucu öğrenme sayfası!

2017 LYS sonuç belgesi adaylara gönderilmeyecek. Adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden öğrenebilecek. Sonuçların açıklanması ile birlikte haberimizin detayından bağlantı aktif hale gelecek. Bu sayfa dışında hiç bir yerden 2017 LYS sınav sonuçları açıklanmayacak.

Lisans Yerleştirme Puanları nasıl kullanılacak?

2017 LYS’de 180 ve üzeri puan alan öğrenciler, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdi.

ÖSYS Tercih kılavuzu nereden paylaşılacak?

Öğrencilerin heyecanla beklediği 2017 ÖSYS tercih kılavuzu’nun ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan osym.gov.tr adresinden öğrenciler ile paylaşılması beklenmekte. Kılavuzun açıklanması ile birlikte isteyen kişiler ÖSYM’nin resmi internet sitesini ziyaret ederek, 2017 ÖSYS tercih kılavuzunu inceleyebilecekler

2017 LYS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN


ÖSYM'den LYS açıklaması...


ÖSYM Başkanı Ömer Demir, AA muhabirine 10 Haziran'da başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) ilişkin açıklamalarda bulundu. LYS'lere başvuran toplam öğrenci sayısının 1 milyon 72 bin 396 olduğunu bildiren Demir, bu yıl 81 il dışındaki sınav merkezlerine ilk kez 39 ilçedeki merkezlerin de eklendiğini kaydetti. 
Demir, bu yılki sınavın içerik ve müfredata uygunluk bakımından önceki yıllardan bir farkının bulunmadığını dile getirerek, LYS'nin önceki senelerde olduğu gibi toplam 5 oturumda tamamlanacağını hatırlattı. 

Ömer Demir, bu yıl LYS'lerdeki tek yeniliğin öğrencilere açık uçlu "kısa cevaplı" soruların yönetilmesi olduğunu, 2017 LYS'lerde sorulacak sözel ve sayısal açık uçlu soru örneklerinin "osym.gov.tr" resmi internet sitesinden adayların erişimine sunulduğunu dile getirdi.

Kısa cevaplı sorular sonda olacak

Kısa cevaplı soruların, yanıtı bir sözcük, bir sayı ile adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan veya kodlanan sorulardan oluşacağını anlatan Demir, şöyle devam etti:
"Her LYS oturumunda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) üçer kısa cevaplı açık uçlu soru sorulacak. Adaylara LYS-1 oturumunda matematik alanından 3, LYS-2 oturumunda fizik, kimya ve biyoloji alanlarından birer tane olmak üzere toplam 3, LYS-3 oturumunda coğrafya alanından 1, Türk Dili ve Edebiyatı alanından 2, LYS-4 oturumunda tarih alanından 1, coğrafya alanından 1 ve felsefe alanından 1 olmak üzere toplam 3, LYS-5 oturumunda ilgili dilden 3 tane kısa cevaplı soru yöneltilecek. Açık uçlu sorular, testlerin sonlarında yer alacak."

Ayrı cevap kağıdı verilmeyecek

Demir, kısa cevaplı sorular için ayrı yanıt kağıdı verilmeyeceğini bildirdi.
Kısa yanıtlı sorular için LYS'de kullanılacak cevap kağıtlarında bu amaçla tasarım değişikliğine gidildiğini belirten Demir, matematik oturumu dışındaki diğer oturumların cevap kağıtlarının, arkalı önlü (çift taraflı) olacağını ve her iki yüzüne de kodlama yapılabileceğini aktardı.
ÖSYM Başkanı Demir, LYS cevap kağıtlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:
"Cevap kağıtları, arkalı önlü (çift taraflı) olacak ve her iki yüzüne de kodlama yapılabilecek. 2017-LYS'de matematik sınavının (LYS-1) cevap kağıdının arka yüzü olmayacak ancak fen bilimleri (LYS-2), edebiyat-coğrafya (LYS-3), sosyal bilimler (LYS-4) ve yabancı dil (LYS-5) oturumlarına ait cevap kağıtları ön ve arka yüzden oluşacak.
LYS'de yer alacak açık uçlu soruların cevapları, adaylar tarafından ilgili kutucuklara soru örneklerinde yer aldığı şekilde sola dayalı olarak yazılıp kodlanacak. Cevap kağıdına kodlama yapmayan adaylar, ilgili soruya cevap vermemiş sayılacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak. Yani, 3 yanlış sorunun yanına bir de yanlış cevaplanan açık uçlu soru eklenerek, bir doğrunun götürülmesi şeklinde bir işlem yapılmayacak."

Açık uçluda kodlanacak alan uyarısı

Ömer Demir, kısa cevaplı sorular için ayrılan alanlara ilişkin, "Cevabın, verilen kodlama bölümünün tümünü kapsaması gerekmiyor. Adaylarımızın bildiği cevap, kaç harften ibaretse onu yazması gerekiyor. Yani, cevabın verilen boşluğun tümünü dolduracak bir sözcük olması gerekmez. Rakam için de aynı şey söz konusu. Matematik testinde 3 haneli bir boşluğumuz var ama cevabın 3 haneli olması gerekmez." değerlendirmesinde bulundu.

Cevap kağıtlarının imajları alınıyor

Demir, ÖSYM olarak sınavlardaki cevap kağıtlarının arkalı ile önlü imajlarının alınarak tarandığını ve daha sonra bilgisayar ortamında çözümlenerek okunduğunu ve arşivlendiğini anlattı. 


LYS'ye kimler başvuru yapabilecek


 YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme
 hakları bulunmayacak. YGS puanı 150’nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan
 adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı elde edecek.YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse LYS’ye başvurabilecek. LYS’ye başvurular, 4-17 Nisan’da alınacak.
 

LYS 1 Matematik Konuları


11 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak olan LYS-1, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecektir. LYS-1'de Matematik Testi yer alacaktır. Testte 80 soru bulunacaktır. Matematik Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacaktır.

Sayılar- Sayı Basamakları- Bölünebilme
Obeb- Okek
Basit Eşitsizlikler- Sıralama
Rasyonel Sayılar
Temel Kavramlar
Üslü ve Köklü Sayılar
Mutlak Değer
Dereceden Denklemler- 2. Dereceden Denklemler
Oran-Orantı
Çarpanlara Ayırma
Kümeler
Fonksiyonlar- Özel Tanımlı Fonksiyonlar
Kombinasyon- Permütasyon- Olasılık- Binom Açılımı- İstatistik ,
Kartezyen Çarpım- İşlem
Polinomlar
Eşitsizlik
Toplam Çarpım Sembolü
Parabol
Logaritma
Karmaşık Sayılar
Trigonometri
Limit ve Süreklilik
İntegral
Türev
 

LYS 1 Geometri Konuları


Üçgende ve Doğruda Açılar
Özel Üçgenler
Dik Üçgende Trigonometrik Bağlantılar
Eşkenar ve İkizkenar Üçgen
Üçgende Alanlar
Üçgende Kenarortay ve Açıortay Bağlantıları
Üçgende Eşlik- Benzerlik ve Açı-Kenar Bağlantıları
Dörtgenler- Çokgenler- Yamuk- Paralel Kenar- Dikdörtgen
Eşkenar Dörtgen- Deltoid
Çemberde Açılar ve Uzunluk
Daire- Prizmalar- Küreler- Piramitler
Koordinat Düzlemi ve Noktanın Analitiği
Vektörler
Doğrunun Analitiği
Uzay Geometri
Tekrar Eden, Dönen ve Yansıyan Şekiller
Dönüşümlerle Geometri
Çemberin Analitiği
Genel Konik Tanımı
Parabol- Elips- Hiperbol
 

LYS 2 Biyoloji Konuları


17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-2, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1’er soru, kısa cevaplı soru olacak.

Biyoloji Bilimi
İnorganik- Organik Bileşikler
Hücre
Madde Geçişleri
DNA- RNA
Protein Sentezi
Enzimler
Ekoloji-Canlıların Sınıflandırılması
İnsanda Üreme ve Gelişme
Hücre Bölünmeleri- Eşeysiz- Eşeyli Üreme
Kan Grupları
Mendel Genetiği
Biyoteknoloji- Evrim
Solunum- Fotosentez- Kemosentez
Cinsiyete Bağlı Kalıtım
Sistemler
Duyu Organları
 

LYS 2 Fizik Konuları


17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-2, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1’er soru, kısa cevaplı soru olacak.

Fizik Bilimine Giriş
Vektör- Kuvvet- Kuvvet Dengesi
Tork
Ağırlık Merkezi
Basit Makineler
Sıvıların Kaldırma Kuvveti
Madde ve Özellikleri
Doğrusal Hareket- Bağıl Hareket
Basınç- Isı ve Sıcaklık- Genleşme
Atışlar
Dinamik
Dönme Hareketi- Basit Harmonik Hareket
İş Enerji
Kütle Çekimi- Kepler Kanunu- Büyük Patlama
İtme-Momentum
Işık ve Gölge
Kırılma ve Renkler
Düzlem Ayna- Küresel Aynalar
Elektrik Alan- Elektriksel Potansiyel ve İş
Elektrostatik
Elektrik Akımı ve Devreler
Mercekler ve Aydınlanma
Yüklü Parçacıkların Hareketi
Manyetizma
Temel Dalga Bilgileri- Yay Dalgaları- Su Dalgaları- Ses ve Deprem Dalgaları
Alternatik Akım ve Transformatör
Elektromanyetik İndüksüyon
Dalga Mekaniği ( Kırınım- Girişim- Doopler )
Sığaçlar
Fotoelektrik ve Comptpn
Elektromanyetik Dalgalar
Atom Altı Parçacıklar
Atom Modelleri
Radyoaktivite
Özel Görelilik
Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları
 

LYS 2 Kimya Konuları​


17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-2, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1’er soru, kısa cevaplı soru olacak.

Kimyasal Hesaplamalar
Modern Atom Teorisi
Sıvı Çözeltiler
Gazlar
Tepkimelerde Hız
Kimya ve Enerji
Kimya- Elektrik
Kimyasal Denge- Sıvı Çözeltilerde Denge
Organik Bileşikler
Karbon Kimyası
 

LYS 3 Edebiyat Konuları​


10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır.

Güzel Sanatlar ve Edebiyat
Şiirler
Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler
Tarih İçinde Türk Edebiyatı
Öğretici Metinler
İslam Uygarlığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı
Destan Dönemi Türk Edebiyatı
Tanzimat Dönemi Edebiyatı
Servet-i Fünun Edebiyatı ve Fecr-i Ati Topluluğu
Yenileşme Dönemi Türk Edebiyatı
Milli Edebiyat Dönemi
Cumhuriyet Döneminde Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı
Cumhuriyet Döneminde Şiirleri
Cumhuriyet Döneminde Öğretici Metinler
 

LYS 3 Coğrafya Konuları


10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır.


Doğal Sistemler- Beşeri Sistemler
Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
Mekansal Sentez Türkiye
Ekonomik Faaliyetler
Çevre ve Toplum
 

LYS 4 Tarih Konuları​


10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır.

Tarih Bilimi
Uygarlığın Doğuşu- İlk Uygarlıklar- İlk Türk Devletleri
İslam Tarihi- Türk-İslam Devletleri
Türkiye Tarihi- Beylikten Devlete
Osmanlı Devleti
Avrupa ve Osmanlı Devleti
1881’den 1919’a Mustafa Kemal
Kurtuluş Savaşı’nda Cepheler
Milli Mücadele’nin Hazırlık Dönemi
Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri
Türk İnkılabı
Atatürk’ün Ölümü
Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
Yüzyılın Başlarında Dünya
Soğuk Savaş Dönemi
İkinci Dünya Savaşı
Küreselleşen Dünya
Türklerde Devlet Teşkilatı- Toplum Yapısı- Hukuk- Ekonomi- Eğitim- Sanat
 

LYS 4 Felsefe Grubu Konuları​


10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır.

Mantık- Klasik Mantık- Sembolik Mantık
Mantık ve Dil
Psikolojinin Temel Süreçleri
Öğrenme Bellek Düşünme
Sosyolojiye Giriş
Ruh Sağlığının Temelleri
Toplumsal Yapı- Değişme ve Gelişme- Kültür- Kurumlar
Birey ve Toplum

YGS'ye 2 milyon aday girdi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2017-YGS) sonuçlarına göre,  YGS’ye giren 2 milyon 162 bin 895 adaydan 2 milyon 161 bin 438’inin puanı hesaplandı.
         ÖSYM istatistiklerine göre, ÖSYS’ye başvuran 2 milyon 265 bin 844 adaydan 102 bin 949’u başvurusunu yapıp sınav ücretini ödediği halde sınava
 girmedi. Geçen yıl başvurusunun ardından sınav ücretini ödediği halde sınava girmeyen aday sayısı 61 bin 482 olmuştu. Bu yılki YGS’de 103 bin 492 aday ise
 başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini ödemediği için sınava girmedi. Geçen yıl bu sayı 62 bin 822 olmuştu.
         Lise son sınıf öğrencileri arasında geçen yıl 4 bin 622 aday başvurusunu yapıp sınav ücretini ödediği halde sınava girmezken bu yıl bu rakam 8
 bin 976 oldu. Sınava giren adaylardan 2 milyon 161 bin 438’inin puanı hesaplandı, bin 457 adayın sınavı geçersiz sayıldı. Geçen yılki YGS’de 473 adayın sınavı
 geçersiz sayılmıştı.

         YGS-1’de adayların 1 milyon 301 bin 126’sı 150 ve üzeri, 773 bin 322’si 180 ve üzeri, YGS-2’de adayların 1 milyon 308 bin 936’sı 150 ve üzeri, 762 bin 359’u 180 ve üzeri, YGS-3’te 1 milyon 824 bin 654’ü 150 ve üzeri, 1 milyon 476 bin 908’i 180 ve üzeri, YGS-4’te 1 milyon 805 bin 711’i 150 ve üzeri, 1 milyon 426 bin 897’si 180 ve üzeri, YGS-5’te adayların 1 milyon 726 bin 622’si 150 ve üzeri, 1 milyon 317 bin 761’i 180 ve üzeri, YGS-6’da 1 milyon 573 bin 155’i 150 ve üzeri, 1 milyon 84 bin 651’i 180 ve üzeri puan aldı.
         Herhangi bir puan türünde 150 ve üzeri puan alan aday sayısı 1 milyon 846 bin 845 iken 180 ve üzeri puan alan aday sayısı 1 milyon 506 bin 479 oldu.
         
Testlerin ortalamaları

         Bu yılki YGS adaylarının Türkçe, temel matematik ve fen bilimleri testlerindeki ortalamaları, geçen yılki ortalamalara göre düştü; sosyal bilimler
 testindeki ortalama ise yükseldi. Sınavda puanı hesaplanan adayların, Türkçe testinden ortalamaları 17,278, standart sapmaları 8,758, sosyal bilimlerden ortalamaları 12,308,
 standart sapmaları 7,67, temel matematikten ortalamaları 5,128, standart sapmaları 7,456, fen bilimlerinden ortalamaları 4,611, standart sapmaları 7,594
 oldu.
         Geçen yıl ise YGS adaylarının ortalamalar şu şekilde gerçekleşmişti: "Sınavda puanı hesaplanan adayların, Türkçe testinden ortalamaları 19,101, standart sapmaları 8,379, sosyal bilimlerden ortalamaları 10,752, standart sapmaları 7,359, temel matematikten ortalamaları 7,891, standart sapmaları 9,796, fen bilimlerinden ortalamaları 4,697, standart sapmaları 8,068."

 Adayların yüzde 47,60’ı kız, yüzde 52,40’ı erkek

 Puanı hesaplanan adayların yüzde 86,93’ü 150 ve üzeri, yüzde 70,91’i 180 ve üzerinde puan aldı. YGS adaylarının yüzde 47,60’ını kızlar, yüzde 52,40’ını erkekler oluşturdu. Kız adayların yüzde 88,60’ı 150 ve üzerinde, yüzde 73,72’si 180 ve üzerinde, erkek adayların ise yüzde 82,58’i 150 ve üzerinde, yüzde 66,04’ü 180 ve  üzerinde puan aldı.
 
Adayların yüzde 43,99’u son sınıf öğrencisi
Adayların yüzde 43,99’unu lise son sınıf öğrencileri, yüzde 28,02’sini lise mezunları, yüzde 18,68’ini üniversite öğrencileri, yüzde 7,81’ini üniversite mezunları, yüzde 1,50’sini de yüksek öğrenimden kaydı silinenler oluşturdu. Lise son sınıf düzeyinde adayların yüzde 82,46’sı 150 ve üzeri, yüzde 66,25’i 180 ve üzeri, lise mezunu adayların yüzde 83,04’ü 150 ve üzeri, yüzde
 65,16’sı 180 ve üzeri, üniversite öğrencilerinin yüzde 92,31’i 150 ve üzeri, yüzde 78,75’i 180 ve üzeri, üniversite mezunlarının yüzde 94,96’sı 150 ve üzeri, yüzde 85,33’ü 180 ve üzeri, yükseköğrenimden kaydı silinen adayların yüzde 82,94’ü 150 ve üzeri, yüzde 61,36’sı 180 ve üzeri puan aldı.
         


Yorum yazmak için üye girişi yapın...